image
  /  15 czwartek 2018

 

Mikołaj Kopernik to największe logo Torunia, rozsławiające miasto daleko poza granicami Polski. Nic dziwnego – w końcu jego rewolucyjne dzieło O obrotach sfer niebieskich zapoczątkowało nową erę w astronomii, zmieniając historię nauki i sposób, w jaki wszyscy patrzymy na świat. Jednak Toruń to nie tylko Kopernik! Jakie jeszcze osobistości pochodzące z naszego miasta powinien znać każdy Polak, a zwłaszcza Torunianin? 

Samuel Thomas Sömmering (1755-1830)

Lekarz i wynalazca urodzony w kamienicy nr 33 na Rynku Staromiejskim. Ukończył Gimnazjum Akademickie w Toruniu, następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie w Getyndze. Jest autorem podręcznika o anatomii ludzkiego ciała, zasłynął również jako prekursor teorii o wpływie palenia na rozwój nowotworów oraz przeciwnik gorsetów zniekształcających sylwetkę kobiet. Odkrył też plamkę żółtą w oku, a w 1909 roku skonstruował telegraf galwaniczno-elektryczny.

Samuel Linde (1771-1847)

Ten wybitny humanista urodził się na Nowym Mieście, pod adresem Małe Garbary 2 – w 2007 roku w tym miejscu postawiono nową tablicę ku jego pamięci. Linde odebrał wykształcenie w Szkole Nowomiejskiej i Gimnazjum Akademickim, a po 18. roku życia rozpoczął studia w Lipsku. Był nie tylko tłumaczem języka polskiego, ale także pedagogiem, teologiem, bibliografem, filozofem i znawcą języków orientalnych. Zasłynął jako autor historycznego Słownika języka polskiego opublikowanego w sześciu tomach w latach 1807-1815.

Fryderyk Skarbek (1792-1866)

Wszechstronny literat i ekonomista Królestwa Polskiego, urodzony w Pałacu Fengerów przy ulicy Mostowej 14. Studiował w Paryżu, gdzie uczył się ekonomii, języków obcych, prawa karnego, literatury francuskiej, chemii, geologii i botaniki. Swoje wykształcenie wykorzystywał w działalności urzędniczej i politycznej oraz w karierze naukowej jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Obok najwybitniejszych dzieł naukowych (Ogólne zasady nauki gospodarstwa narodowego, czyli czysta teoria ekonomii politycznej) był również autorem krotochwil, powieści i dramatów.

Adam Freytag (1608-1650)

Utalentowany matematyk i inżynier wojskowy, syn profesora Toruńskiego Gimnazjum Akademickiego. Studiował na uniwersytecie w Lejdzie, gdzie odebrał wykształcenie medyczne. W 1631 roku napisał swoje dzieło życia – podręcznik staroholenderskiej fortyfikacji. Po powrocie do Polski podjął służbę u księcia Janusza Radziwiłła, pełniąc funkcję inżyniera wojskowego i lekarza podczas wyprawy pod Smoleńsk. Przez kilka lat pracował w Toruniu jako wykładowca w Gimnazjum Akademickim oraz doradca przy budowie fortyfikacji.

Tony Halik (1921-1998)

Znany podróżnik, żeglarz, dziennikarz i fotograf, twórca programów telewizyjnych i książek o tematyce podróżniczej. Urodził się na Nowym Mieście przy ulicy Prostej 8 – tam też znajduje się tablica pamiątkowa z 1998 r. Po wojnie wyjechał do Argentyny, gdzie wspólnie z pierwszą żoną realizował pasję podróżniczą, przy okazji pracując jako korespondent dla czasopism i stacji telewizyjnych. Ogromną popularność zyskał dzięki programom podróżniczym z cyklu Pieprz i wanilia, który współtworzył z drugą żoną Elżbietą Dzikowską. Od 2003 roku w Toruniu funkcjonuje Muzeum Podróżnicze im. Tony Halika z niezliczonymi pamiątkami z jego wypraw.

 atrakcje toruń ludzie
Rozpoczęcie budowy
  /  05 wtorek 2012
Rozpoczęliśmy budowę budynku przy ul. Orląt Lwowskich w Toruniu. Oddanie budynku do użytku planowane jest w grudniu 2012r. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą najmu nowych lokali przeznaczonych na biura i usługi.
Premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy
  /  26 wtorek 2012
W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się premiera recitalu "Marabut spektakl z piosenkami Stanisława Staszewskiego". Zapraszamy do wzięcia udziału w tym ciekawym wydarzeniu artystycznym. Apro Investment jest jednym ze sponsorów tego spektaklu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z teatrem, w wyniku której powstaną kolejne równie interesujące projekty.
© APRO INVESTMENT Sp. z o.o. ul. Moniuszki 39 87-100 Toruń Tel. 056/657 66 55 Fax. 056/657 66 57 apro@apro.com.pl*AGENCJA REKLAMOWA SALMO DESIGN