image
  /  02 poniedziałek 2017

Domowa atmosfera i ponadczasowy styl – tak w wielkim skrócie można opisać styl śródziemnomorski. Choć w Polsce nie cierpimy na nadmiar słońca i daleko nam do klimatu południowej Europy, chętnie urządzamy mieszkania według tego trendu. Czym nas intryguje i dlaczego tak łatwo odnajdujemy się w jego otoczeniu?

Styl śródziemnomorski – romantyzm w rustykalnej odsłonie

Styl dominujący w wiejskich domach na południu Europy może wydać nam się nieco znajomy, wręcz swojski. Z pewnością jego wielkim atutem jest zastosowanie trwałych i naturalnych materiałów – drewna i kamienia. Meble z litego drewna są wprawdzie cięższe niż z płyty MDF, ale za to solidniejsze i trwalsze. Słoje, sęki, przebarwienia i inne defekty drewna nadają aranżacji autentycznego charakteru, a poza tym w rustykalnym mieszkaniu nikomu nie przeszkadzają. Kamienna podłoga prezentuje się surowo, ale przetrwa całe pokolenia, bez rys, wgnieceń i ubytków.

Styl śródziemnomorski to również światło, dzięki któremu lokum sprawia wrażenie sielskiego i przyjaznego. Duże pomieszczenia typowe dla wiejskiego domu wymagają dobrego oświetlenia, toteż przeszklenia przyjmują słuszne gabaryty, a zamiast zasłon wiesza się zwiewne firany.

W domostwach na południu Europy dominują intensywne kolory ścian – czerwień, żółć, mocny beż, brąz, granat, zieleń. Za romantyczny efekt odpowiadają bielone meble zdobione frezami, ręcznie tkane dodatki z wikliny oraz fantazyjne lampy, często żyrandole. Styl śródziemnomorski wyróżnia jeszcze jeden istotny detal – okiennice, które chronią mieszkańców przed ostrym słońcem, a jednocześnie podkreślają sielski charakter domów wiejskich.

Jak urządzić mieszkanie w stylu śródziemnomorskim?

Podczas aranżacji polskiego mieszkania na modłę śródziemnomorską trzeba brać pod uwagę pewne ograniczenia, zwłaszcza, gdy mówimy o lokalu w budynku wielorodzinnym. Jednak kilka trafnych zabiegów może sprawić, że w naszym mieszkaniu zapanuje klimat południowej Europy.

Zacznijmy od ścian. Jeśli do tej pory były białe, teraz czas nadać im zupełnie nową szatę. Odpowiednie będą kolory ziemi, czyli żółcienie, beże, jasne brązy, odcienie zieleni, a nawet czerwień. Do kuchni koniecznie wybierzmy różnokolorowe płytki ścienne, podobne do hiszpańskich Aulejos.

W oknach zawieśmy delikatne, przepuszczające światło zasłony lub transparentne rolety rzymskie. Możemy również zainwestować w białe shuttersy (okiennice wewnętrzne), które są nowoczesnym zamiennikiem tradycyjnych okiennic.

Podłogi powinny być pokryte naturalnym materiałem: deską, gresem, okładziną kamienną, jednak możemy też skorzystać z ich imitacji np. terakoty lub paneli z V-fugą. Zwróćmy uwagę na fakturę płytek – najlepsze będą te o nieregularnej, chropowatej powierzchni. 

W stylizacji śródziemnomorskiej doskonale sprawdzą się sprzęty o nieco archaicznej formie, wyszperane na strychu lub wykonane z drewna przez stolarza. Jeśli nie możemy takich znaleźć, pozostaje nam wizyta w sklepie – wiele znanych marek wykonuje meble rustykalne i prowansalskie, co pozwala łatwo wyposażyć całe mieszkanie. Wybierajmy meble jasne, najlepiej w odcieniu naturalnego krajowego drewna.

Dodatków nie powinno być zbyt dużo. Zadbajmy o kilka serwetek, lnianych obrusów i ceramicznych naczyń. Sprawdzą się również wszelkie wyroby z wikliny tj. kosze, dekoracyjne plecionki i osłonki na doniczki. W mieszkaniu nie może zabraknąć też roślin, zwłaszcza ziół, lawendy i pnączy.

 stylowe mieszkanie, uzadzanie mieszkania, wystrój wnetrza, apro
Rozpoczęcie budowy
  /  05 wtorek 2012
Rozpoczęliśmy budowę budynku przy ul. Orląt Lwowskich w Toruniu. Oddanie budynku do użytku planowane jest w grudniu 2012r. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą najmu nowych lokali przeznaczonych na biura i usługi.
Premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy
  /  26 wtorek 2012
W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się premiera recitalu "Marabut spektakl z piosenkami Stanisława Staszewskiego". Zapraszamy do wzięcia udziału w tym ciekawym wydarzeniu artystycznym. Apro Investment jest jednym ze sponsorów tego spektaklu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z teatrem, w wyniku której powstaną kolejne równie interesujące projekty.
© APRO INVESTMENT Sp. z o.o. ul. Moniuszki 39 87-100 Toruń Tel. 056/657 66 55 Fax. 056/657 66 57 apro@apro.com.pl*AGENCJA REKLAMOWA SALMO DESIGN