image
  /  24 czwartek 2017

Toruń uzyskał prawa miejskie w 1233 roku. Jest więc jednym z najstarszych miast Polski. Większość zabytków zachowała się w doskonałym stanie, co zostało docenione przez UNESCO. Toruński Średniowieczny Zespół Miejski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Wielowiekowa architektura i mnogość historycznych miejsc tworzą w mieście niezwykłą atmosferę. Na wąskich uliczkach czas jakby się zatrzymał, a z każdej cegły miejskich obwarowań emanuje burzliwa i wciąż żywa historia. Sprawdźmy zatem, jak powstały najpopularniejsze zabytki Torunia.Stare Miasto

Początki Rynku Staromiejskiego sięgają 1236 r., kiedy to na obszarze otoczonym wałem obronnym pojawili się pierwsi osadnicy przesiedleni ze Starego Torunia. W XIII wieku lokalizacja Rynku miała ogromne znaczenie strategiczne. Ukształtowanie terenu oraz solidny wał skonstruowany z drewna i ziemi skutecznie chroniły Torunian przed wrogimi najazdami. Centralnym punktem osady był plac targowy. Stronę północną zajmowały kramy mięsne dla rzeźników, wschodnią część przeznaczono pod budowę kościoła (Katedry Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty), natomiast na zachodzie organizowano turnieje i uroczystości.

Z uwagi na zbyt dużą liczbę ludności w stosunku do powierzchni, teren wkrótce uległ rozbudowie o 9 ha w kierunku północnym. W latach 1251-1259 obszar uzyskał kształt wytyczany dziś przez ulice Szeroka-Piekary-Mostowa-Rabiańska. Pierwszym budynkiem na ówczesnym rynku był dom kupiecki, który następnie został włączony do zabudowań Ratusza. Przez wieki rynek stanowił ważny węzeł komunikacyjny Torunia. Najpierw w tym miejscu urządzono postoje pojazdów konnych, potem przebiegały tu linie tramwajowe, a w XX w. parkowały taksówki.

Zamek Krzyżacki

Początek budowy tego obiektu datuje się na drugą połowę XIII w., co nadaje mu miano najstarszego zamku krzyżackiego na Ziemi Chełmińskiej. Krzyżacy używali budowli jako bazy dla wojsk w trakcie podboju Prus i tworzenia państwa zakonnego. Warownia wzniesiona na planie podkowy składała się z przedzamczy, międzymurza i zamku głównego. Dziś możemy zwiedzać dobrze zachowane fragmenty budowli: wieżę Gdanisko, podziemia zamku głównego oraz fragmentu muru obronnego. Po pierwszej połowie XV wieku zamek został zdobyty przez mieszkańców Starego Torunia, a następnie rozebrany decyzją władz miejskich – wydarzenie to przyczyniło się do rozpętania wojny trzynastoletniej.

Spichrze
Te wielopiętrowe magazyny o wysokich szczytach stanowią dziś wizytówkę Torunia, a zarazem symbol jego potęgi i międzynarodowego znaczenia gospodarczego. Pierwsze spichrze powstały w XIII wieku, a w XVII wieku ich liczba wzrosła z trzydziestu do ponad stu. W tamtym okresie Toruń był ważnym ośrodkiem handlowym. Należał do związku kupców Hanzy, gdzie zajmował jedną z najwyższych pozycji. Handel międzynarodowy wymagał stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania towarów, a liczba i wielkość spichlerzy miała świadczyć o bogactwie i zaradności miasta. Spichrze toruńskie od początku budowano z cegły, a w XVII w. nawet tynkowano, dzięki czemu zachowały się w znakomitym stanie do dziś. Największe wrażenie robią spichrze gotyckie na ul. Piekary 4, Podmurnej 1 i 3, spichrze renesansowe na Rabiańskiej 23 i Podmurnej 11 oraz spichlerz barokowy na Podmurnej 5.

 apro, toruń  /  
 toruń, miasto, historia,unesco
Rozpoczęcie budowy
  /  05 wtorek 2012
Rozpoczęliśmy budowę budynku przy ul. Orląt Lwowskich w Toruniu. Oddanie budynku do użytku planowane jest w grudniu 2012r. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą najmu nowych lokali przeznaczonych na biura i usługi.
Premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy
  /  26 wtorek 2012
W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się premiera recitalu "Marabut spektakl z piosenkami Stanisława Staszewskiego". Zapraszamy do wzięcia udziału w tym ciekawym wydarzeniu artystycznym. Apro Investment jest jednym ze sponsorów tego spektaklu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z teatrem, w wyniku której powstaną kolejne równie interesujące projekty.
© APRO INVESTMENT Sp. z o.o. ul. Moniuszki 39 87-100 Toruń Tel. 056/657 66 55 Fax. 056/657 66 57 apro@apro.com.pl*AGENCJA REKLAMOWA SALMO DESIGN